- info@rehabilitaciapsa.sk
- Bytča, Námestie SR č. 26
- Sledujte nás :
Rehabilitačné metódy
- Domov
- Rehabilitačné metódy
Pasívny rozsah pohybu kĺbov (PROM)
Čo je PROM?
PROM (passive range of motion) je veľmi dôležitá súčasť starostlivosti o kĺby v rámci fyzioterapie zvierat, ale poznáme ho aj v ľudskej fyzioterapii.
Vykonávaním PROM udržiavame kĺby v pohyblivosti a precvičujeme pasívny rozsah pohybu. PROM je vhodný pre ortopetických aj neurologických pacientov.
V prípade, že zviera zostane imobilné a kĺb sa vôbec nehýbe, prichádza rýchla degenerácia chrupavky, pretože chrupavka sa vyživuje pri pohybe pomocou synoviálnej tekutiny. Pri dlhodobej imobilite môže dochádzať k nenávratnému poškodeniu jednotlivých kĺbov.
PROM je vhodný pre seniorov aj v rámci preventívnej fyzioterapii. Pri vykonávaní PROM je nutné rešpektovať anatómiu daných kĺbov a aktuálny stav a vek zvieraťa.
Masáž psa
Masáže sa už roky používajú v liečbe, prevencií a terapií mäkkých tkanív. Prvá zmienka o praktizovaní masáže u ľudí je až 15 000 rokov pred našim letopočtom (jaskynné maľby).
Liečebná rehabilitačná masáž psa sa praktizuje predovšetkým pri zvýšenom napätí a bolestivosti svalov. Masáž pomáha urýchliť rekonvalescenciu po úraze, znížiť svalové napätie, napr. po športovom výkone. Masážami pôsobíme na povrch tela ale aj na samotné svalstvo.
Pri masáži dochádza k prekrveniu tkaniva, zvýši sa zásobovanie kyslíkom, odtok metabolitov a uvoľneniu bolesti. Používam základné masážne techniky, ktoré sú zhodné s klasickou Švédskou masážou, ktorú poznáme u ľudí. Masáž má analgetické účinky a často dokáže zviera zbaviť bolesti a minimalizovať dávkovanie liekov proti bolesti.
Masáž je vhodná pre športové psy pred a po výkone (športová masáž), psy s neurologickými alebo ortopedickými problémami a v neposlednom rade pre psích seniorov. Masáž je nenahraditeľná súčasť fyzioterapie u zvierat ale aj u ľudí.
Mäkké techniky - Ošetrenie fascií
Čo sú fascie?
Fascie sú dôležitou a často prehliadanou súčasťou tela psa. Fascie sú veľmi pevné a elastické tenké vrstvy spojivového tkaniva, ktoré obklopujú svaly, kosti, orgány a ďalšie štruktúry, čím spájajú medzi sebou celé telo.
Pomáhajú svalom pri pohybe a definujú postoj tela, mali by byť voľné a bez napätia. Fascie psa často absorbujú vonkajší stres (dopady pri skákaní psa, samotnom pohybe..).
Ošetrenie fascií je skvelou rehabilitačnou technikou, pretože dokáže zbaviť pacienta bolesti a má tiež vplyv na uvolnenie samotných svalov, preto je častou rehabilitačnou technikou aj v ľudskej fyzioterapii.
Mobilizácia kĺbov
Je jemná a nenásilná manuálna technika, ktorá predstavuje nezameniteľnú starostlivosť o kĺby. V kĺboch často vznikajú funkčné blokády, ktoré vznikajú napríklad po úraze, nerovnomerným zaťaženým, alebo nesprávnym držaním tela. Môže sa prejavovať formou zhoršenej chôdze či neochotou vstávať a bolestivosťou. Cieľom mobilizačných techník je odstránenie blokád a navrátenie kĺbu do pôvodnej anatomickej vôle.
Asistovaná
Pohybová terapia
Patrí do prvej fázy rehabilitácie, kedy sa trénuje rovnováha a propriocepcia, ktorá je dôležitá pre samostatný pohyb zvieraťa.
Pri ortopedických pacientoch sa používa na zlepšenie zaťaženia postihnutej končatiny a rýchlejšiemu návratu do normálneho stavu.
U neurologických pacientov sa často využíva asistovaný postoj v prípade, že pacient nie je schopný samostatného státia.
Do asistovanej terapie patrí aj asistovaná zmena polôh, ktorá býva často problematická.
Balančné cvičenie
Balančné cvičenie pomáha pri ortopedických a neurologických problémoch spojených s pohybovými ťažkosťami.
Balančné cvičenie pomáha posilňovať propriocepciu (uvedomenie si svojho tela voči okoliu: povrchu, podlahe, gravitácii…), zaťažovanie postihnutej končatiny a korekciu nesprávneho postoja.
Je vhodné aj ako prevencia proti nesprávnemu postoju a sedu a súčasť starostlivosti o pohybový aparát seniora.
Aktívny a pasívny
Strečing
Pomáha udržiavať správnu dĺžku a funkciu svalu. Používame ho na prevenciu skracovania svalov a kontraktúr.
Nezastupiteľné miesto má aj v starostlivosti o športových psov.
Strečing poznáme pasívny – vykonáva fyzioterapeut, alebo aktívny strečing – vykonáva pes pomocou jednotlivých cvičení pri navádzaní fyzioterapeutom či majiteľom.
Pravidelný strečing kĺbov psa pomáha znižovať stuhnutosť kĺbov a napätie svalov a zlepšuje prietok krvi do tejto oblasti. Strečing tiež zmierňuje napätie na väzoch a šľachách, ktoré obklopujú kĺb, čím sa znižuje bolesť.
Aktívne cvičenie
sa používa najmä pri atrofii svalstva (strata svalovej hmoty) pri ortopedických a neurologických problémoch. Pomáha zvieraťu pri držaní kondície a správnemu nasvaleniu.
Je vhodné aj pre seniorov a je skvelé v rámci preventívnej rehabilitácie. Manuálne techniky (masáže, PROM, pasívny strečing) je vhodné kombinovať s aktívnym cvičením a samotná práca fyziotepauta často nestačí.
Žiaduci výsledok dosiahneme kombináciou všetkých dostupných rehabilitačných postupov. Aktívne cvičenie je vhodné v rámci preventívnej fyzioterapie.
- Copyright 2024
- Rehabilitaciapsa.sk