Čo je to dysplázia bedrového kĺbu u psa?
Dysplázia bedrového kĺbu (DBK) je genetické vývojové ochorenie bedrového kĺbu. Ide o ochorenie, ktoré vzniká behom vývoja bedrového kĺbu. Psy, ktorý nemajú genetickú predispozíciu nemôžu trpieť týmto ochorením. Dysplázia bedrového kĺbu je častým ortopedickým problémom u psov, pričom predisponované sú najmä stredné až veľké plemená psov.
Čo spôsobuje dysplázia bedrového kĺbu?
Ochorenie bedrového kĺbu má dve základne fázy.
- Fáza ochorenia: Voľnosť (laxita) bedrového kĺbu: ochorenie spôsobuje prílišnú voľnosť bedrového kĺbu. Voľnosť kĺbu spôsobuje nestabilitu bedrového kĺbu čo sa spája s následnou tvorbou artrózy. Laxita/voľnosť končí približne dosiahnutím 1,5 roku života psa.
- Fáza ochorenia: Po 1,5 roku života psa už nie je púzdro laxné (voľné), je však už prítomná artróza, ktoré spôsobuje neustály zápal v kĺbe, bolestivosť a problémy s pohybom.
Časté prejavy dysplázie u psov
- Stuhnutie v oblasti bedrového kĺbu
- Neochota k cvičeniu
- Ťažkosti so vstávaním, sedením alebo ležaním
- Ťažkosti s výstupom po schodoch alebo nastupovaním a vystupovaním z auta
- Abnormálna chôdza – niekedy sa označuje ako „kývavá“ chôdza počas chôdze
- Krívanie na jednej alebo oboch zadných končatinách
- Ochrana oblasti bedier počas starostlivosti alebo kúpania
- Bolesť – nie je však nevyhnutne u všetkých psov – môže sa prejaviť až neskôr
Diagnostika ochorenia
Diagnostiku vykonáva špecializovaný veterinárny lekár s povolením na diagnostiku ochorenia. Väčšinou je táto diagnostika vykonávaná až po 1 roku života psa a neskôr.
Na niektorých klinikách a to predovšetkým v zahraničí sa vykonáva diagnostika už v 4. mesiacoch. Napríklad formou špecifického ortopedického testu Ortolani. Test sa používa na zistenie vrodenej luxácie bedrového kĺbu.
Diagnostiku dysplazcie bedrového kĺbu tiež predstavil PennHip(USA) a Vezzoni Badertscher(EU). Pri tejto diagnostike sa hodnotí index laxity (ako je voľný kĺb od 0 do 1). Od hodnoty 0,3 je považovaný kĺb za dysplastický a teda pes má dyspláziu bedrového kĺbu. Na základe tohto testu dokáže ortopéd určiť prítomnosť dysplázie už v 3 až 4 mesiacoch, bez toho aby musel mať pes problémy s chôdzou, alebo prítomné artrotické zmeny na rengene.
Pri skorom náleze je možné podstúpiť chirurgickú operáciu JPS (Juvenile pubic symphisiodesis), DPO (Double pelvic osteotomy), TPO (Triple pelvic osteotomy). Po úspešnej operácií je vďaka správnemu vyformovaniu kĺbovej jamky spomalený rozvoj artrózy a výrazne zlepšuje stav v dospelosti či starobe, avšak pes je naďalej nositeľom génov pre dyspláziu bedrového kĺbu a mal by byť vyradený s možnosti uchovnenia.
Môj pes má dyspláziu bedrového kĺbu a čo ďalej?
Mladý pes do 1. roka – jedná sa o najdôležitejšie obdobie pre celkový vývoj jedinca, ale aj vývoj bedrového kĺbu. Preto ak bolo vášmu psovi diagnostikované ochorenie je veľmi dôležité poradiť sa s veterinárnym ortopédom o možnostiach rannej chirurgie.
Najčastejšie je však toto ochorenie diagnostikované až po 1. roku života psa. Vo veľa prípadoch ide o psy, ktoré nemajú príznaky bolestivosti ani žiadne iné problémy. Môže ísť o preventívne vyšetrenie napríklad pri uchovnení zvieraťa a podobne.
Je dôležité si uvedomiť, že ochorenie samé nezmizne a žiaľ sa časom sa zhoršuje. Je veľmi dôležité upraviť pohybový režim a vyhnúť sa extrémnej záťaži či iným náročným aktivitám. Fyzioterapia je pri tomto ochorení veľmi žiaduca a výrazne zlepšuje stav pacienta. U mladého psa sa dáva dôraz na správne osvalenie, predovšetkým svalových skupín v okolí bedrového kĺbu. Vhodná je celková fyzioterapia (nácvik správneho postoju, manuálne techniky, pasívne a aktívne cvičenie, hydroterapia..a iné.)
Starší pes s dyspláziou bedrového kĺbu
Problémy s chôdzou často prichádzajú až neskôr vo vyššom veku. Je to v dôsledku postupnej degenerácií kĺbu a rozvoju artrózy bedrového kĺbu. Pri artróze kĺbu dochádza k takzvanému vzniku osteofytov. V mieste kde bola predtým chrupavka sa vytvorili malé kostné výbežky. Strata chrupavka a prítomnosť kostných výbežkov spôsobuje bolestivosť a problém s mobilitou. Najťažšie formy artrózy môžu skončiť až eutanáziou.
Konzervatívne riešenie
Konzervatívne riešenie spočíva predovšetkým z úpravy pohybového režimu a zahájanie rehabilitácie. Rehabilitácia výrazne pomáha zvládať bolestivosť, vyživuje kĺby a udržuje rozsah pohybu v končatine čím spomaľuje rozvoj artrózy a zlepšuje celkovú kondíciu a zlepšuje tak prognózu do budúcna. Fyzioterapia pozostáva z manuálnych techník, aktívneho a pasívneho cvičenia, hydroterapie, laseru či iných fyzikálnych modalít.
Chirurgické riešenie
Dobrá správa je, že je možné podstúpiť operáciu bedrového kĺbu aj v neskoršom veku. Poďme si predstaviť možné riešenia.
Resekcia hlavice femuru
Pri resekcií hlavice femuru chirurg odstraňuje časť kosti, ktorá tvorí bedrový kĺb. Spolu s touto časťou odstráni aj spomínané kostné výbežky (artrózu), ktoré spôsobovali bolestivosť. V kĺbe sa časom vytvorí takzvaný „kožený pánt“ – čo znamená, že odstránená kosť bude nahradená novým tkanivom a tak zmizne bolestivosť. Pooperačná rehabilitácia je veľmi dôležitá, pretože je dôležité precvičovať predovšetkým rozsah pohybu nakoľko „kožený pánt“ sa po operácií formuje.
Toto riešenie je často preferované u starších psov, ale je možné ho spraviť už skôr. Je dôležité poradiť sa s ortopédom o možnostiach tejto operácií. Resekcia hlavice femuru je dobré riešenie, s málo častými komplikáciami a dobrým výsledkom. Je však nutné počítať s pooperačnou rehabilitáciou najlepšie aspoň v trvaní 3. mesiace. Najlepší výsledok spočíva aj v poučení majiteľa o možnostiach domácej rehabilitácií spolu s pravidelnou návštevou certifikovaného fyzioterapeuta malých zvierat.
Totálna endoprotéza kĺbu
Náhrada bedrové kĺbu spočíva v úplnej náhrade časti bedrového kĺbu. Používa sa predovšetkým pre mladšie a aktívne psy. Pri úspešnej operácií a následnej rehabilitácií sa psy vracajú do normálneho režimu s veľmi dobrým výsledkom. Výmena kĺbu však potrebuje presne stanovený pooperačný režim, pretože stále najväčším rizikom zostáva luxácia implantátu. Zahájenie rehabilitácií po náhrade kĺbu by sa mala vždy s operujúcim ortopédom.
Predoperačná rehabilitácia dysplázia bedrového kĺbu
V prípade, že vášmu psovi bola diagnostikovaná dysplázia bedrového kĺbu a vás čaká dysplázia odporúčam podstúpiť predoperačnú rehabilitáciu.
- Pacient sa oboznámi s rehabilitačnými metódami či priestorom – čo výrazne zlepší spoluprácu v prípade pooperačnej rehabilitácií.
- Dobre pripravený pacient sa pred operáciou zlepší a niekedy sa stáva, že sa operácia odloží, alebo na na čas zruší.
- Zlepšuje pooperačnú rekonvalescenciu.
Na čo si dať pozor ak Váš pes trpí dyspláziou bedrového kĺbu?
Pes s dyspláziou by nemal vykonávať náročnú aktivitu. Rozvoj artrózy je istý s pribúdajúcim vekom sa bude pacient zhoršovať. Náročné aktivity ako aportovanie, agility, fresbe, skákanie cez prekážky, či iné náročné aktivity budú zrýchlovať degeneráciu kĺbu a rozvoj artrózy. Klzké povrchy v domove (parkety, kachličky..a iné.) nie sú vhodné.
Odporúčam používať nešmykľavé povrchy, ak to nie je možné všade – aspoň v miestach kde sa pes najviac zdržuje (pri pelechu, miske, kde najčastejšie vstáva…). Záťaž psa by mala byť primeraná tzv. po aktivite treba sledovať či pes viac nekríva alebo nie je príliš unavený či javí známky bolesti. Používanie vodítka v náročnom teréne je žiaduce.